סדנאות הכנה לאזרחות:

השחרור מהצבא ומהשרות הלאומי/האזרחי מהווה צומת מרכזית לקבלת החלטות חשובות בחיי צעירים. לצעירים נחוצים כלים מיומנויות ומידע אשר יסייעו להם בתהליך קבלת החלטות לגבי העתיד האישי והמקצועי שלהם. תהליך מושכל ישפר את סיכויי הצלחתם ומימוש הפוטנציאל האישי, דבר אשר יתרום להשתלבות נאותה בחיים האזרחיים.

מטרות הסדנא:
 • מתן כלים להתמודדות עם שינויים בחיים.

 • העצמה אישית.

 • הגברת תחושת המסוגלות תוך לקיחת אחריות אישית.

 • חשיפה למגוון אפשרויות תוך הדגשת חשיבות ההשכלה הגבוהה.

 • הקניית כלים לקבלת החלטות.

 • היכרות עם יכולות, נטיות ותחומי עניין.

 • חשיפה לעולם התעסוקה תוך מתן כלים להשתלבות בו (כתיבת קורות חיים, ראיון עבודה, מרכזי הערכה)

 • סיוע בגיבוש תכנית אישית אופרטיבית.

 • מידע על זכויות וחובות החייל המשוחרר.

הסדנאות פותחו על מנת לתת מענה לצרכים הייחודיים של כל אחת מאוכלוסיות היעד ומועברות תוך שילוב של הרצאות, סיורים, עבודה קבוצתית, שיחות והכוון אישי. כלל הסדנאות מתקיימות בשיתוף פעולה עם צה"ל ומשרד הביטחון- האגף והקרן לחיילים משוחררים

האוכלוסיות אשר בהן הקרן מתמקדת:

חיילים בודדים:

חיילים בודדים מתמודדים עם קשיים קיומיים ללא עורף משפחתי. השחרור מצה"ל מהווה עזיבה של מערכת אשר סיפקה את רב צרכיהם וכניסה לשלב של אי ודאות בנושאים רבים כגון: לימודים, תעסוקה, מגורים. הסדנאות מתקיימות בשיתוף עם הסוכנות היהודית וקרן מיראג'.


 

יוצאי פריפריה:

תושבי הפריפריה מהווים אחת מאוכלוסיות היעד המרכזיות של הקרן. סדנאות אלו מתקיימות בעשרים ושתיים ערים בשני מחזורים בשנה. בכל מחזור משתתפים אלפי חיילים.

הסדנאות מתקיימות בישובים: אופקים, אור עקיבא, אילת, בית שאן, דימונה, חצור, טבריה, טירת כרמל, ירוחם, מגדל העמק, מעלות, נצרת עילית, נתיבות, עכו, עפולה, ערד, צפת, קרית גת, קרית ים, קרית מלאכי, קרית שמונה, ושדרות. לאחר הסדנאות זוכים החיילים להמשך ליווי באמצעות מרכזי הייעוץ בערי הפריפריה. הסדנאות מתקיימות תוך שיתוף פעולה עם הרשות המקומית, משרד הבטחון וצה"ל.

חרדים – נצח יהודה :

הסדנאות מותאמות לצרכים המיוחדים של הקהילה החרדית ונערכות בשיתוף עם צה"ל-אגף חרדים . סדנאות אלה מהוות מקור למידע וכלים שאוכלוסיה זו טרם נחשפה אליהם.

דרוזים :

הסדנאות מכוונות לצרכיהם המיוחדים של מגזר זה בסיומם של הסדנאות מלווים המשתתפים על ידי רכזי חימ"ש, רכזי רואד וצוותי מרכזי צעירים.

שרות אזרחי – מגזר ערבי:

הסדנאות מוצעות למתנדבים ומתנדבות מהמגזר הערבי, הבדואי והדרוזי במספר מוקדים: זרזיר, בסמטת טבעון, עבלין, עכו, בועניה, נוג'ידאת, ירכא, עוספיה, ראמה, מג'אר, כפר קרע, טמרה, ערערה, כסיפה, רהט, אבו גוש, שיבלי, סלמה, דאלית אל כרמל, ביר אל מכסור, דיר אל אסד. התוכנית כוללת בין חמישה לעשרה מפגשים התכנית מועברת בשפה הערבית ומטרתה הכנת המשרתים לחיים אזרחים פעילים ומלאים.

בדואים: 

השינוי המהיר בעולם העבודה והאקדמיה מעמיד את החיילים המשוחררים מול אתגרים רבים המשתנים בקצב מהיר. שינוי זה מוביל לסטנדרטים חדשים של המעסיקים בגיוס עובדים ולתחרות קשה בקבלה לעבודה. נוסף לקשיים אוניברסליים אלה, החיילים המשוחררים מהחברה הבדואית מגיעים עם חסמים, חסכים וקשיים נוספים לקשיים אלה מה שמעמיד אותם מול אתגר נוסף בקבלה לעבודה והשתלבות בעבודה איכותית לטווח ארוך. כל זה, מעלה את הצורך בהעשרת ארגז הכלים של אוכלוסייה זו וחיבור לחידושים בתחום והכנה מותאמת תרבות בכדי להעלות את הסיכוי להשתלבותם בעולם התעסוקה בהתאם לכישוריהם, נטיותיהם התעסוקתיות ואפיוני אישיותם.

שרות אזרחי – חרדים

סדנת הכנה לאזרחות מיועדת לגברים לקראת סיום השרות האזרחי. בסדנה יש דגש על נושא הלימודים, עולם העבודה, העצמה אישית ופיתוח מסוגלות. הסדנאות מותאמות ומתחשבות בגיל המבוגר יותר של המשרתים וברקע המיוחד שלהם.

שרות לאומי – צרכים מיוחדים

סדנאות הכנה להשתלבות בעולם העבודה והחברה מוצעת לצעירים וצעירות בגילאי 18-25 לקראת סיום השרות הלאומי שהינם בעלי מוגבלויות פיזיות, נפשיות וקוגניטיביות. מטרת הסדנאות ליצור מרחב המאפשר חקירה עצמית ובדיקה אמיתית של יכולותיהם והכשרתם לחיים בוגרים כאזרחים יוזמים, מעורבים, תורמים ופעילים, ע"י פיתוח מיומנויות לקראת השתלבות בעולם העבודה והלימודים.

שרות לאומי – נוער בסיכון

סדנאות הכנה לאזרחות לצעירות מרקע של מצוקה וסיכון.  התכנית עוסקת בפיתוח מודעות עצמית וכן העצמה אישית ועידוד לטיפוח קריירה מקצועית.

שרות לאומי – יוצאי אתיופיה

סדנאות לבנות מהקהילה האתיופית אשר משרתות בשירות הלאומי בתפקידי חינוך משמעותיים. הסדנאות מתמקדות בבניית תמונת עתיד המאפשרת למשתתפות תהליך מדורג ומובנה של היכרות עם ההקשר התעסוקתי הרחב, לצד התנסות מעשית. בסדנא בודקות הצעירות את המציאות שלהם באשר לשאיפותיהן, ליכולתן ולמרחבי הבחירה העומדים בפניהם.

 

שרות לאומי – כללי

על מנת לחשוף בנות/ים רבות/ים ככל האפשר למידע, כלים ומיומנויות מערכים ימים  המוקדשים ל "הכנה לחיים אזרחיים". היום מורכב מהרצאה בדבר זכויות משתחררי השרות הלאומי/אזרחי ושתי יחידות סדנא:

 1. כלים ראשוניים בקבלת החלטות ושיקולים בבחירת מקצוע/תחום לימוד.

 2. רכישת מיומנויות בסיסיות בכתיבת קורות חיים וראיונות קבלה.